Сендвіч-панелі: історія появи, основні переваги

Сендвіч-панелі є сучасним будівельним матеріалом, який застосовується для швидкомонтованих будівель та споруд. Історія появи сучасних сендвіч-панелей бере свій початок ще в тридцятих роках минулого століття. Американським вченим Франком Ллойдом Райтом було винайдено легкі вироби, які володіли простотою в експлуатації, гарною міцністю та які були прототипом сендвіч-панелей. Хоча це винахід і був безсумнівним проривом, але удосконалення все ж таки було необхідним.

Студент-архітектор Олден Б. Доу зайнявся удосконаленням цих будівельних елементів. Завдяки йому на світ з'явилися перші багатошарові сендвіч-панелі, які володіли безліччю позитивних характеристик. Сучасний матеріал поряд з перевагами мав один суттєвий недолік – велика кількість часу, яка витрачалася на його виробництво. У 1960 році американською компанією «Alside» виробництво сендвіч-панелей було поставлено «на потік». Обсяг продукції, що випускалася, почав швидко збільшуватися. На будівельному ринку нашої країни імпортні сендвіч-панелі з'явилися у продажу наприкінці дев'яностих років.

Основні типи сендвіч-панелей – це покрівельні, фасадні та стінові. Найширшого поширення набули стінові та покрівельні сендвіч-панелі. Покрівельні сендвіч-панелі застосовуються для облаштування покрівлі, стінові – для зведення стінових конструкцій.

В обох цих видів сендвіч-панелей однакова конструкція – ізоляційний наповнювач та дві конструкційні обшивки. Основна відмінність одного типу від іншого – щільність наповнювачів. Щільність мінераловатного наповнювача в стінових панелях повинна бути не менше ніж 110 кг/м³, для покрівельних панелей щільність не повинна бути менше ніж 150 кг/м³.

Для виробництва сендвіч-панелей як наповнювачі широко застосовуються мінераловатні плити та пінополістирол. У всіх цих наповнювачів хороші теплоізоляційні та звукоізоляційні властивості. Однак панелі з пінополістиролом набагато легші, ніж панелі з мінераловатним наповнювачем. Сендвіч-панелі завдяки водо-паропроникній оболонці в теплоізоляції не вбирають воду, не дозволяючи тим самим створювати в приміщенні сприятливі умови.

Сендвіч-панелі безумовно не можуть повністю замінити дерев'яні блоки, цеглу, панелі із залізобетону, але порівняно з ними вони мають більше переваг:

  • мінімальні фізичні та фінансові витрати;
  • швидкість та простота монтажу – робота завдяки цій перевазі виконується в мінімальні терміни;
  • висока звуконепроникність;
  • хороші теплоізоляційні властивості;
  • екологічність;
  • невелика вага;
  • стійкість до атмосферних впливів;
  • естетичний зовнішній вигляд.

Сендвіч-панелі хоч і не так давно з'явилися на будівельному ринку, але змогли стрімкими темпами набути популярності і тепер широко застосовуються в будівництві.